Historia klubu<<< Powrót

Bytovia (Orkan) – 1982/83 [21]

W awansie LZS Gostkowo do klasy okręgowej pomogli gracze Baszty, którzy po rozwiązaniu sekcji nie mogli żyć bez futbolu. Gostkowianie szukali również doświadczonego trenera, który znał poziom piłki w klasie okręgowej. Nie musieli szukać daleko. Szkoleniowcem beniaminka z Gostkowa został były piłkarz i trener Bytovii (Baszty) Czesław Karnicki. Nasi sąsiedzi inauguracyjny sezon rozpoczęli pod szyldem Orkana. W kadrze znaleźli się: Zdzisław Kierzk, Mirosław Capar, Józef Dziemiński, Alfred Kaczmarzyk, Stanisław Wejer, Mirosław Kierzk, Ryszard Jakimowicz, Jerzy Słowik, Tadeusz Gralak, Romuald Wiczk, Zbigniew Dziki, Edmund Dułak, Marek Durbas, Henryk Hinca, Jacek Węsierski, Jerzy Stromiński, Leszek Jakimowicz, Roman Różyła, Mirosław Pięta, Marek Data i Jan Celep. Inaugurację sezonu poprzedził krótki obóz sportowy w okrojonym składzie personalnym. Debiutancki mecz w okręgówce rozpoczął się obiecująco. Pierwszą bramkę zdobył M. Kierzk, a tuż przed przerwą H. Hinca. Do przerwy Orkan prowadził 2:1. Niestety, przy słabej postawie bramkarza A. Kaczmarzyka, bardziej doświadczeni ustczanie wygrali 4:2.

Frycowe gostkowianie zapłacili również w kolejnym spotkaniu z Piastem Człuchów powtarzając wynik sprzed tygodnia. Na pierwsze zwycięstwo gostkowianie czekali do 3 kolejki. 3 bramki zdobyte w pierwszej połowie zaskoczyły lęborską Pogoń, która w drugiej połowie odpowiedziała tylko jednym skutecznym trafieniem z rzutu karnego. Wówczas dwa gole dla Orkana zdobył rozgrywający dobrą partię J. Słowik. Na kolejne zwycięstwo trzeba było czekać 4 kolejki. Wtedy Orkan rozegrał najlepsze spotkanie w całej rundzie, pokonując Brdę Przechlewo 2:0. Wysoką notę otrzymał strzelec jednej z bramek M. Capar. Analizując kolejne spotkania i zapisy trenerskie należy wspomnieć, że nie było problemów z atakiem, za to szwankowała wyjątkowo dziurawa obrona. Nie może być bowiem tak, że strzela się na wyjeździe 3 gole i przegrywa się mecz, albo zdobywa 5 goli i remisuje się.

Wiosną Orkan był zespołem własnego boiska. Z Gostkowa na tarczy wracali kolejno: Piast Człuchów, Sława Sławno, Start Miastko, Czarni Czarne i Gryf II Słupsk. Niestety, wyjazdowe spotkania wyraźnie nie służyły Orkanowi, który konto meczów na boiskach rywali zakończył z dorobkiem 0 pkt. Odbiło się to na końcowej tabeli. Na szczęście 12 miejsce wystarczyło do utrzymania się. Zdecydowanie najlepszym zawodnikiem wiosny w Gostkowie był J. Węsierski.