Aktualności - rezerwy<<< Powrót

Lada moment startuje IV liga

W szybkim tempie zmienia się sytuacja zespołu juniorów starszych z poprzedniego sezonu. Jeszcze trzy tygodnie temu bytowiacy mieli kolejny sezon spędzić w Lidze Wojewódzkiej Junior A, a zespół rezerw, który spadł do ligi okręgowej miał być rozwiązany.

Dwa tygodnie temu powstał pomysł przeniesienia całej drużyny juniorów do zespołu rezerw i kontynuowanie rywalizacji w seniorskiej „Okręgówce”. Ostatecznie tydzień temu po wycofaniu się zespołu Centrum Pelplin oraz KP Starogard Gdański (połączył się z KS Chwaszczyno) okazało się, że bytowska młodzież już w najbliższy weekend wystartuje w IV lidze pomorskiej.

Po kilku spotkaniach zarząd klubu podjął decyzję, iż młody zespół poprowadzą wspólnie Artur Chajecki oraz Jacek Maszkowski. Oprócz seniorskiej ekipy trenerzy opiekować się będą także drużyną juniorów starszych występującą w Lidze Wojewódzkiej. W drużynie seniorów oprócz juniorów pozostało kilku zawodników z poprzedniej czwartoligowej drużyny.

– Myślę, że to najlepsze rozwiązanie na tą chwilę. Gdyby młodzież nie zdecydowała się przejść do seniorów to rezerwy byłyby rozwiązane, co spowodowałoby, że za rok zdolna bytowska młodzież kończąca wiek juniora nie miałaby gdzie grać. W juniorach w województwie ta ekipa osiągnęła wszystko, wygrywając ligę w poprzednim sezonie. Teraz czeka ich bardzo trudne zadanie, przejścia z poziomu juniora na poziom seniora. Na pewno trochę czasu potrwa zanim przyzwyczają się do twardej i cwaniackiej gry przeciwników. Na pewno początek rozgrywek będzie bardzo trudny i to pod względem przestawienia się a także tym, że praktycznie do ligi przystępujemy z marszu, gdyż tydzień temu dopiero dowiedzieliśmy się, że zagramy w 4 lidze. Mogliśmy ułatwić sobie grając w „okręgówce” ale chłopcy są ambitni i postanowili zagrać o klasę wyżej. Nie spodziewam się rewelacyjnych wyników ale mam nadzieję, że kilka niespodzianek zrobimy. Cieszę się, że ochotę poprowadzenie wspólnie juniorów i seniorów wyraził trener Artur Chajecki, który na pewno sporo pomoże i podpowie. Fajnie, że w drużynie seniorskiej zostało kilku doświadczonych zawodników jak Tomek Galikowski, Mariusz Szmidke czy Maciej Stenka, mam nadzieje, że swoim ograniem wspomogą młodzież – mówi trener Jacek Maszkowski.

W związku ze zmianą ligi, w której wystartują rezerwy Drutex-Bytovii bardzo mocno został skrócony okres przygotowawczy. W ciągu tylko dwóch tygodni udało się jednak rozegrać dwa sparingi. Pierwszy z nich w Lipnicy bytowiacy przegrali z miejscową Lipniczanką 2:3. W ostatnią środę natomiast bytowska ekipa wygrała na wyjeździe 3:2 z Myśliwcem Tuchomie.

Pierwsza połowa niedzielnego sparingu była bardzo wyrównana a gra toczyła się przeważnie w środku pola. Najlepszą okazję w 15 minucie miał Krzysztof Kropidłowski jednak z 7 metra nie trafił piłką w światło bramki. Końcówka pierwszej części to składne akcje bytowiaków i dwie bramki. Najpierw akcję z prawej strony na 5 metrze zamknął Tomasz Galikowski a 5 minut później kolejna akcja prawym skrzydłem zakończył celnym strzałem z 12 m Mariusz Czapiewski. Po zmianie stron i sporej rotacji zawodników, gra nadal była wyrównana jednak tym razem więcej akcji kończyło się uderzeniami. Skuteczniejsi okazali się gospodarze, którzy za sprawą naszego byłego zawodnika, Łukasza Chylewskiego zdobyli kontaktową bramkę z rzutu wolnego. W 80 minucie w zamieszaniu na 16 metrze najlepiej zachował się jeden z rywali i piłka po uderzeniu wpadła tuż obok słupka bramki Łukasza Pupka Lipińskiego. W końcówce spotkania zwycięską bramkę dla Lipniczanki strzelił ponownie Ł. Chylewski skutecznie egzekwując rzut karny.

Środowe starcie z Myśliwcem Tuchomie wyglądało dużo lepiej niż wcześniejsze z Lipniczanką. Od początku lekką przewagę osiągnęli bytowiacy a najlepszą okazję w 19 minucie miał Tomasz Galikowski, jednak z 7 m trafił w instynktownie broniącego bramkarza, dobitka ponownie nie zaskoczyła miejscowego golkipera. W 40 min. ładna akcja gości przyniosła prowadzenie. Zagranie z pierwszej piłki Karola Cecota do Rafała Zagdana, który na 16 metrze wymanewrował obrońcę i uderzył w samo okienko tuchomskiej bramki. Gospodarze choć ambitnie próbowali w tej części trafić do siatki to jednak oprócz kilku wrzutek i strzałów z dalszej odległości nie potrafili sforsować bytowskiej defensywy.

Początek drugiej części zdecydowanie należał do Drutex-Bytovii. Już w pierwszych 15 minutach powinni przynajmniej czterokrotnie umieścić piłkę w siatce. Niestety próby Wojciecha Gostomskiego w sytuacjach sam na sam nie przyniosły powodzenia. Jeszcze lepszą okazję miał Patryk Wolski, który jeden na jeden wymanewrował bramkarza i z pustej bramki piłkę wybił jeden z obrońców Myśliwca. „Woluś„ 3 minuty później okazał się asystentem, gdy zdecydował się na strzał z 20 m a piłkę na 14 metrze musnął Maciej Błaszkowski i ta wpadła obok bezradnego bramkarza. W 75 min błąd bytowskiej obrony wykorzystał jeden z przeciwników i wyszedł sam na sam z bytowskim bramkarzem, który faulował rywala. Na kontaktową bramkę Myśliwca szybko odpowiedzieli bytowiacy, gdy po rzucie wolnym głową piłkę skierował do bramki Konrad Bartelik. Choć bytowiacy mieli kolejne szanse to gospodarze w ostatniej akcji meczu doprowadzili do stanu 3:2 po strzale z 20 metra.

– Na pewno przygotowania trwały błyskawicznie, no ale cóż nie dało się inaczej tego zaplanować. Dwa pożyteczne sparingi z seniorami. Z każdym meczem młodzież powinna wyciągać wnioski. W tych meczach zagrało w każdym ponad 20 zawodników, więc rotacja była spora co przyczyniło się zapewne do różnych faz w meczu – komentuje Jacek Maszkowski.

LIPNICZANKA Lipnica – DRUTEX-BYTOVIA II Bytów 3:2

BRAMKI: 0:1 T. Galikowski (34), 0:2 M. Czapiewski (39).

DRUTEX-BYTOVIA: Ł. Pupka Lipiński – M. Kaba, T. Galikowski, M. Szmidke, P. Brozis, M. Błaszkowski, M. Czapiewski, S. Jeżewski, K. Kropidłowski, P. Wolski, R. Zagdan oraz W. Gostomski, K. Bartelik, R. Kamiński, W. Dunst, K. Cecot, M. Wdowiak, K. Szymanowski, M. Cybula, M. Urbański, Dima.