Aktualności - Junior B<<< Powrót

Śmigiel: Zrobimy wszystko, aby zagrać w barażach

Mateusz Śmigiel w rozmowie z oficjalną stroną Drutex-Bytovii mówi o swoich odczuciach na temat ostatniej rundy, a także o celach na wiosnę. Jego zespół zajmuje obecnie siódme miejsce z dorobkiem 18 punktów, a w nowym roku „Czarne Wilki” będą chciały wskoczyć na drugą pozycję.

O minionej rundzie:

Można powiedzieć, że jestem trochę zadowolony i trochę nie. Założyliśmy sobie wszyscy – ja wraz zawodnikami – przed pierwszym meczem, że walczymy o baraż do CLJ – U17. Początek mieliśmy świetny, później potraciliśmy punkty, ale na pewno jeszcze nie można nas skreślać. Na 13 rozegranych spotkań ponieśliśmy 3 porażki, odnieśliśmy 4 zwycięstwa i 6 remisów. Przy odrobinie szczęścia powinniśmy 4 remisy zamienić na wygrane. W każdym meczu gramy o zwycięstwo i chłopacy wkładają w to co robią serce. Najważniejsze dla mnie jest, aby kiedyś któryś z zawodników, którego trenuje bądź trenowałem, zagrał w pierwszym zespole . To będzie największy sukces zarówno mój jak i klubu, że mamy swojego człowieka w drużynie.
O potencjale drużyny: 

Potencjał jest znacznie wyższy niż pokazują to wyniki. Do tego dochodzi zdrowa rywalizacja na treningach co jeszcze bardziej podnosi nasze aspiracje. Jesteśmy naprawdę mocni jako drużyna i nasze miejsce powinno być w górnej części tabeli. Na wiosnę na pewno tam się znajdziemy.

O stylu gry: 

U mnie jest jasna koncepcja – trzeba zasuwać. Już na tyle się poznaliśmy, że wiem od kogo i co można oczekiwać. Oni wiedzą co ja im mogę dać i co daję, a czego oczekuję od nich. Można odstawać technicznie, siłowo, motorycznie. Najważniejsze jest jednak zaangażowanie i podejście zawodnika.

O budowaniu drużyny i planach na wiosnę:

Na początku skupiliśmy się na zbudowaniu zespołu. Przyszło kilku fajnych chłopaków z U2, Myśliwca Tuchomie, Santana Wielki Klincz. Mam w drużynie bardzo dużo osób dojeżdżających (Gostkowo, Lipnica, Kościerzyna, Tuchomie i okolice, Udorpie), aż dziwne, że z samego Bytowa jest tak mało zawodników. Dopiero później zajęliśmy się typowymi przygotowaniami. Dużo czasu poświeciliśmy na każdy etap gry. Opracowaliśmy swoje stałe fragmenty gry. Wszyscy wiedzieli co i jak mają robić.

Do pierwszego meczu na wiosnę mamy naprawdę dużo czasu, aby dobrze się przygotować i tak też zrobimy. Rozegramy kilka sparingów z dobrymi przeciwnikami. Tracimy do drugiego miejsca 9 punktów, a to miejsce da nam grę w barażu. Do odrobienia tej straty będziemy dążyć całą wiosnę, aby na koniec móc sobie powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko co się dało. Mam nadzieję, że wszyscy będą z siebie zadowoleni, a my będziemy mogli świętować awans.

O różnicy w trenowaniu młodzieży, a dzieci:

W tamtym sezonie miałem okazję prowadzić dwie różne grupy w klubie:  juniora D i najmłodszych zawodników w Drutex Bytovii Bytów (od rocznika 2009 włącznie z 2012), które zaczęły swoją wspaniałą przygodę z piłką. Trenowanie z maluchami jest świetną zabawą i tutaj muszę też podziękować Mateuszowi Berentowi za pomoc w treningach, bez niego byłoby mi bardzo ciężko.

U dzieci widać jak tym żyją, jak ciągną rodziców na treningi, bo każdy z nich chce być Lewandowskim, Błaszczykowskim i każdą inną postacią światowego futbolu. Wielokrotnie zostawaliśmy z Mateuszem po treningu i jeszcze graliśmy 1 na 1, czy 2 na 2. Jakby było więcej czasu to pewno siedzielibyśmy z nimi do nocy. Naprawdę nasza praca sprawia nam radość jak widzimy, że maluch się nie poddaje, że biega, walczy, a jak strzeli bramkę to uśmiech i radość nie mają końca.

Treningi między młodzieżą, a dziećmi to dwie inne rzeczy, dwa inne światy. Po pierwszej myślenie o profesjonalnej piłce, po drugiej świat bajek i zabawy. U starszych rozumienie i czytanie gry oraz taktyka. W młodszych wszyscy razem biegają za piłką, kiwają się, każdy chce zdobyć bramkę. Szczerze kto tego nie przeżyje to nie będzie wiedział o co chodzi i o czym mówię. Jedno powiem, że praca z dziećmi jest znacznie trudniejsza niż z dorastającymi ludźmi. Mimo, że większość ludzi może myśleć, że jest odwrotnie.

O wyróżniających się zawodnikach: 

Jasne, że mam wyróżniających graczy, ale mogę się pochwalić całą drużyną, którą prowadzę. Każdy chłopak wnosi coś od siebie do zespołu i ciężko jest wybrać tych najlepszych, bo naprawdę każdy z kadry daje swoją jakość drużynie.
Od początku swojej przygody z trenerką zawsze prowadzę kilka statystyk, co także przedstawiam swojej drużynie po pierwszej rundzie i po całym sezonie. Pierwszą i najważniejszą z nich jest obecność na treningach, bo bez niej zawodnik nie jest w stanie się przygotować w stu procentach do meczu mistrzowskiego. I tutaj muszę pochwalić Bartosza Wolskiego, który nie opuścił ani jednej jednostki treningowej, a było ich w pierwszej rundzie 58. Drugi jest Michał Leik (53 jednostki), trzeci Łukasz Marcinkowski (52 jednostki). Drugą są minuty rozegrane w meczach ligowych a tu prowadzą Aleks Stachyra i Dawid Kowalonek. Trzecią liczba zdobytych bramek – tutaj 5 trafień ma Filip Zblewski, a po cztery Krzysztof Zblewski i Sebastian Starzyński.

O szczególnych meczach jesienią:

Każde spotkanie ma swoje plusy, z każdego można coś wyciągnąć, coś poprawić, aby w następnym było jeszcze lepiej. Najbardziej utkwiły mi w pamięci dwa spotkania. Najpierw mecz u siebie z Gedanią Gdańsk, który wygraliśmy 3:0 i w tym pojedynku wychodziło nam wszystko. Każda akcja była przeprowadzona z głową i była ładna dla oka. Co najważniejsze to my dyktowaliśmy warunki gry. Było widać w chłopakach, że chęć zwycięstwa jest tak duża, że nic nam nie mogło się stać.

Drugi, którego nigdy nie zapomnę to mecz z Lechią II Gdańsk na Traugutta, który zremisowaliśmy 4:4. Po 15 minutach przegrywaliśmy już 0:2, by na przerwę schodzić  z prowadzeniem 4:3. W drugiej połowie była totalna wymiana ciosów. Akcja za akcję. Nikt nie odkładał nogi. Do tego świetne sędziowanie sprawiło, że mecz juniorów był naprawdę świetnym widowiskiem. Mógłbym Ci każdy mecz streścić, o każdym coś opowiedzieć, bo każdy zostawił coś w głowie.

TAGI:

Comments are closed.

POMORSKA LIGA
JUNIOR B1
LpDrużynaPktMZRPStrz.Stra.+/-
1Bałtyk Gdynia46221444801961
2Drutex-Bytovia45221363472027
3Arka Gdynia SI43221417422814
4Gryf Słupsk37221147493613
5Gedania Gdańsk322295844377
6Jantar Ustka292292114245-3
7Lechia Gdańsk AP282284103236-4
8KP Starogard Gd.272283113162-31
9Czarni Pruszcz Gd.122233162667-41
10Pomezania Malbork112232171784-67
11Chojniczanka102224162784-57
12Lechia Gdańsk SA012101149544
13Arka Gdynia SSA01291243637
wiecej »
KLASA OKRĘGOWA
JUNIOR B2
wiecej »